איך לשדר לייב לקהל שלך    

בשנים האחרונות שידורי הלייב הולכים וצוברים תאוצה ככלי משמעותי לתקשורת עם הקהל שלנו. כיום, בעקבות משבר הקורונה המתגלגל וחוסר היכולת לקיים הופעות מול קהל, שידורי הלייב צפויים ללכת ולתפוס מקום חשוב יותר, ואולי גם להפוך לצורת התקשורת העיקרית שלנו עם המאזינים שלנו לתקופה לא ידועה. הנה כמה כלים, תוכנות, אפליקציות ופלטפורמות שיאפשרו לכם להישאר בעשייה ולשמור על קשר עם הקהל שלכם, בזמנים הקשים הנוכחיים ובכלל.

משבר הקורונה המתגלגל מוביל יוצרים בכל רחבי העולם לחפש דרכים חדשות לתקשר עם הקהל שלהם. הסינים, שהקדימו את כולנו עם הקורונה, הם מטבע הדברים בעלי הנסיון המצטבר הגדול ביותר עד כה, ומעניין לבחון איך המוזיקאים הסינים מקדימים אותנו בהתמודדות עם המשבר: רבים מהם מעבירים את סצינת התרבות לרשת באמצעות פלטפורמת Bilibili המקומית, שמשדרת הופעות, DJ sets ופסטיבלים קטנים, ואף מאפשרת לקהל "להשתתף" בהם. 

בארץ הנסיונות בתחום עוד קצת ראשוניים, הן מצד האמנים ובעיקר מצד ההיענות של הקהל. כרגע זו עדיין לא נתפסת כצורה פופולרית לצריכת תרבות, בידור ואמנות, אבל אולי תחת הנסיבות החדשות זה עשוי להשתנות. ההכרזות האחרונות של יוצרים שונים במיינסטרים (כמו למשל היוזמה של קשת 12 והזאפה עם שמות כמו עידן רייכל (ככה זה נראה), נתן גושן, מארינה מקסימיליאן, מוניקה סקס, אביתר בנאי, עמיר בניון, קרולינה, קרן פלס, דודו טסה ועוד רבות וטובות) עשויות להביא את הופעות הלייב אונליין לכל בית בישראל, וקשה לחזות האם זה ישפיע על דפוסי הצריכה של הקהל הרחב.

מה הן הפלטפורמות הבולטות לשידורי הופעות לקהל שלכם?
  • פייסבוק לייב Facebook Live \ אינסטגרם Instagram - האופציות המוכרות ביותר. היתרון: הקהל כבר שם! תערבו את הקהל שעוקב אחריכם בהופעה בלייב: תכריזו על המועד שלה בצירוף שאלה שתעלה את האינגייג'מנט של הקהל עם הפוסט, ותשלבו את הקהל גם בהופעה עצמה. דברו איתו, תשאלו אותו שאלות, תתייחסו לתגובות. אל תשכחו לעבור על האנליטיקס לאחר השידור, אולי ליצור קהלים לקידום ממומן ולהמשיך את הפעילות.

  • יוטיוב לייב Youtube Live - אופציה מוכרת לא פחות, אבל שצריך להביא אליה את הקהל באופן יזום. היתרון: הוידאו זמין בחיפושים בגוגל אחר כך. ברשת יש מדריכים רבים שיעזרו לכם להתניע שידור לייב ביוטיוב. אגב, אפשר "למכור כרטיסים" לשידור לייב ביוטיוב, בין אם באמצעות פלטפורמת מכירת כרטיסים או אפילו העברה פשוטה בביט ושירותים דומים, ולשלוח את הלינק לצפייה לרוכשים בלבד. עם זאת כרגע לא הייתי ממליץ לעשות את זה. אנחנו עוד לא שם.

  • טוויטץ' Twitch.tv - פלטפורמת שידורי לייב שהתפרסמה בעיקר הודות לגיימינג, אבל עושה צעדים משמעותיים גם בתחומים נוספים, ואולי בגלל משבר הקורונה נשמע עליה יותר. שווה לבדוק איך נראות הופעות שם. אחד היתרונות של הפלטפורמה היא שאפשר לעשות איתה "הופעות כובע" וירטואליות, לחבר אליה את חשבון הפייפאל שלכם ולבקש מהקהל לתמוך בכם. זה עוד לא נהוג בארץ, אבל אולי תחת הנסיבות הקהל יהיה בשל לשנות הרגלים. עם זאת, שוב, בשלב זה הכסף לא צריך להיות המניע שלכם, אלא החיבור עם הקהל.

>> פה יש סקירה של ההבדלים בין פייסבוק לייב ויוטיוב לייב <<

רוצה לעזור ללזריה לעזור לך?

בזכות התמיכה שלך האתר יהיה מקיף יותר, מעודכן יותר,

יכיל יותר מדריכים מקצועיים ובקיצור - יעזור לך יותר

אילו תוכנות שידור זמינות לכם?

בחלק מהפלטפורמות אפשר לשדר לייב ישירות מהסלולרי או ממצלמת הרשת במחשב, אבל מומלץ להשתמש בתוכנת שידור ייעודית, כמו למשל Streamlabs OBS או OBS Studio ולחבר אותה לפלטפורמת השידור. איך עושים את זה? זה כבר תלוי בתוכנה ובפלטפורמה. אם תחפשו ברשת, תמצאו שלל מדריכים.

אילו פלטפורמות לשיחות וידאו יש בחוץ?

חוץ מלשדר בלייב לקהל גדול, אפשר גם לקיים מפגשים וירטואליים של אחד על אחד או עם קהלים קטנים, להעביר שיעורים, ייעוצים, וובינרים והרצאות וכן הלאה. יש שלל פלטפורמות ייעודיות לכל מטרה, למשל פלטפורמות וובינרים או פלטפורמות שיעורים וקורסים, אבל הנה שתי פלטפורמות פופולריות וחינמיות שיכולות להיות רלוונטיות, בנוסף לוואטסאפ, פייסבוק מסנג'ר וסקייפ המובנות מאליהן:

  • זום Zoom - שיחות וידאו, הגירסה הבסיסית בחינם

  • Hangouts Google - שיחות וידאו, עד 10 אנשים, או יותר עם חשבון G Suite

© 2019 by הלזריה. Proudly created with Wix.com