top of page

איך לנהל לו"ז ביום ההופעה

פוסט אורח מאת שקד קליין

אולי זה נשמע כמו נושא אפור וטכני, אבל ניהול מדוייק של לוח הזמנים ביום ההופעה היא הבסיס לחוויית הופעה מקצועית ומוצלחת. שקד קליין, שחוץ מהיותו מתופף-על הוא גם מנהל-משמרת-על באוזןבר, מספק לנו הצצה אל מאחורי הקלעים של יום ההופעה לא רק מהזווית שלנו המוזיקאים, אלא גם מהזווית של מועדוני ההופעות שמארחים את ההופעות שלנו.
איך לנהל לו"ז ביום ההופעה

במסגרת היחסים בין מוזיקאים ובין המקומות שמארחים אותם יש נושא שפעמים רבות גורם לחיכוך: כיבוד לוחות הזמנים. כשלא מקפידים על זמני הסאונדצ'ק, פתיחת הדלתות, העלייה לבמה וסיום ההופעה, עשויות להיווצר בעיות גם למוזיקאים וגם למועדונים שמארחים אותם, בעיות שיוצרות נזק מתגלגל. איך זה קורה, ואיך אפשר למנוע את זה?


סאונדצ'ק

בכל הקשור לעמידה בזמנים, המשוכה הראשונה ביום ההופעה היא שעת הבאלאנס. זה אולי מובן מאליו לציין את זה, אבל חשוב מאוד להקפיד ולהגיע לסאונדצ'ק בזמן שנקבע. למה? ​

  • איכות - יותר זמן לסאונדצ'ק יבטיח לכם סאונדמן יותר רגוע, סאונד יותר טוב על הבמה ומחוץ לה, וחווית הופעה יותר מוצלחת.

  • מקצועיות - הגעה בזמן מעידה על מקצועיות ומוציאה אתכם טוב מול המארחים.

​ לעומת זאת, מה יקרה אם תאחרו לסאונדצ'ק? יתכן שבגלל קוצר הזמן הסאונדצ'ק יתנהל בחוסר סבלנות, ושכל המהות שלו תהפוך מ"בואו נגרום לזה להישמע הכי טוב גם על הבמה וגם בחוץ כדי שיהיה כיף" ל"בואו נתקתק את זה ונביא את זה למצב שזה מספיק בסדר הכי מהר שאפשר כדי לא לעכב פתיחת דלתות" - וזה לא מצב שאתם רוצים להגיע אליו, כי אלו יהיו התוצאות שלו: ​

  • פגיעה באיכות – זה יגרום לשירים הראשונים להישמע פחות טוב, כי הסאונדמן ינסה להמשיך לדייק את הסאונד תוך כדי ההופעה.

  • פגיעה במקצועיות - זה ייצור אווירה חובבנית מול הקהל, כי כנראה תיאלצו לפנות לסאונדמן שוב ושוב תוך כדי ההופעה כדי לתקן את הסאונד במוניטור שעל הבמה.

  • הסרת אחריות - זה גם לא יאפשר לכם לבוא בטענות לאף אחד במידה וחוויית הסאונד בהופעה לא תהיה טובה – כי אתם אלו שלא עמדתם בזמנים ולא נתתם לסאונדמן סיכוי.

​ דבר נוסף שחשוב להקפיד עליו הוא להעביר מפרט טכני לפני הסאונדצ'ק (איך מכינים מפרט טכני להופעה?), בייחוד אם הוא כולל סטאפ לא שגרתי או חילופים שדורשים היערכות מיוחדת, על מנת שהסאונדמן יוכל להתכונן לכך מראש במקום להיתקל בהפתעות שיגזלו זמן במהלך הסאונדצ'ק עצמו. ​ בקיצור - רוצים להתחיל את ההופעה ברגל ימין? שלחו מפרט טכני מראש ובואו בזמן.פתיחת דלתות ושעת עלייה לבמה

פעמים רבות מוזיקאים מפרסמים לקהל שלהם את שעת העלייה לבמה ולא את שעת פתיחת הדלתות, כשלפעמים זה נעשה בטעות אך פעמים רבות זה נעשה בכוונה. בתור מוזיקאי בעצמי אני מבין מאיפה זה בא - גם לי יש חברים שלא אוהבים לחכות וסבתות שצריכות לשבת - אבל עם הכובע השני שאני חובש כמנהל משמרת במועדון שרואה גם את הזווית של המועדונים, ברור לי עד כמה זה קריטי שהאמנים המופיעים יקפידו להזמין את הקהל שלהם לשעה הנכונה. יתרה מזאת - זה קריטי גם למוזיקאים עצמם. אנסה להסביר למה.

אתם ודאי מכירים מועדוני הופעות שמקיימים שתי הופעות בערב - הופעה עם פתיחת דלתות מוקדמת (למשל 20:00, תחילת הופעה לקראת 21:00) ופתיחת דלתות מאוחרת (למשל 22:30, תחילת הופעה לקראת 23:30). למה בעצם קיימים שני זמנים שונים לכל הופעה – זמן פתיחת דלתות וזמן תחילת הופעה? כדי לספק מרווח בטחון לכולם:

  • לכם המוזיקאים - זה מאפשר לשלוט בשעת העלייה לבמה, ולוודא שכשתעלו, רוב מי שהיה אמור לבוא כנראה כבר יהיה שם.

  • למועדון המארח - זה מאפשר לתת לבר לעבוד, עניין מהותי מאחר ובזמן ההופעה, לאנשים רבים פחות מתאים ללכת להזמין משקאות.

​ כך שהקפדה על פרסום זמן פתיחת הדלתות במקום זמן העלייה לבמה משרתת את טובת שני הצדדים. ומה קורה כשלא מקפידים על זה? נוצרות בעיות לכולם. נניח שקבעתם הופעה ל-20:00, אך שאמרתם לקהל שלכם להגיע סמוך לזמן העליה לבמה, ב-21:00. כתוצאה מכך, זה מה שכנראה יקרה: ​

  • איחורים - מי שיאחר מסיבה כזו או אחרת - פקקים, חניה, חוסר תשומת לב, נטייה לאיחור כרוני - יפספס את השירים הראשונים שלכם ואולי אפילו חצי הופעה, ובמקרים חריגים אף יגיע אחרי שירדתם מהבמה.

  • ירידה בהכנסות - הקהל שכן יגיע בזמן ישר לשיר הראשון בהופעה, הסבירות שהוא יקנה משהו בבר יורדת לפחות בחצי מרגע שההופעה החלה. ברור למה זה משנה למועדונים, אבל למה זה צריך לשנות גם לכם? כי קהל שלא צורך בבר הופך את הערב שלכם לפחות ריווחי למקום המארח. לעומת זאת, הרבה מכירות בבר עד העלייה לבמה (ובכל מהלך הערב) יסמנו אתכם בעיני המקום כהופעה ריווחית. הסימון הזה עשוי להביא לכם תאריכים נוספים וטובים יותר בקלות (לפעמים אף ביוזמת המועדון עצמו), ואולי אפילו לתת לכם כוח מיקוח בדרך לקבלת דיל משתלם יותר בעתיד.

​ לכן, תמיד תדאגו לפרסם ולהזמין קהל לשעת פתיחת הדלתות.

רוצה לעזור ללזריה לעזור לך?

בזכות התמיכה שלך האתר יהיה מקיף יותר, מעודכן יותר,
יכיל יותר מדריכים מקצועיים ובקיצור - יעזור לך יותר

ההופעה עצמה

בדף הפייסבוק של הלזריה תמצאו פוסט שמסביר איך לשמור על זמנים בהופעה עצמה כדי להימנע מאי נעימויות, ושווה לקרוא בו גם את התגובות.

חוץ מזה, כדאי לדעת שגם אם תזמינו את הקהל שלכם לשעה הנכונה ותקפידו על לוחות הזמנים, עדיין יכולה להיווצר בעיה: קורה לפעמים שרוב הקהל מאחר או שלא מגיעים הרבה אנשים, ובמקרה כזה בוודאי תבקשו לעכב קצת את העליה שלכם לבמה. אם אין הופעה נוספת אחריכם באותו הערב, בדרך כלל לא תהיה בעיה וזה יתאפשר ללא השלכות מיוחדות. אבל במקרים בהם יש אחריכם הופעה שנייה, חשוב שתעמדו בזמנים שהוקצבו לכם ושלמרות העיכוב, תסיימו את ההופעה בזמן שנקבע.

תיזכרו - האמן שמופיע אחריכם באותו ערב עבד קשה על ההופעה שלו בדיוק כמוכם, שילם על חדרי חזרות, נגנים ויח"צ בדיוק כמוכם, הזמין את כל העולם ואחותו בדיוק כמוכם, וחתם על חוזה שמקנה לו זכויות מסויימות בערב הזה בדיוק כמוכם. לכן, אם תמשכו את הערב שלכם מעבר למה שהקציבו לכם ומעבר לזמן שהמקום צריך בשביל חילוף תקין בין ההופעות, אתם תפגעו גם במקום, אבל גם ובעיקר באמן שמופיע אחריכם. והיום זה מישהו אחר, אבל מחר האמן הזה עשוי להיות אתם. לכן, אם כולנו נעשה מאמץ ונתחשב יותר – כולנו נרוויח.

או במילים פשוטות: בחרתם לעלות לבמה באיחור ויש אחריכם הופעה נוספת? קצרו את הסט שלכם.

סיכום

בתור מישהו שמתעסק בניהול ערבי הופעות, כל כך יותר כיף לי לעבוד עם אמנים שעושים את הצד שלהם כמו שצריך - זה מאפשר לי הרבה יותר גמישות בזמנים, עוזר לניהול רגוע של הערב עצמו ומשפיע גם על הרצון שלי לעשות דברים בשבילם ועל הנכונות שלי להמליץ לאיש הבוקינג של המועדון אם לסגור איתם הופעה נוספת או לא. ובתור מוזיקאי מופיע, השלווה הנפשית ששמירה על זמנים נותנת לי שווה את המאמץ עוד לפני היתרונות המקצועיים של העניין.

בהצלחה!

שקד קליין הוא מתופף ומנהל משמרת באוזןבר.

bottom of page